Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce powstanie park rozrywki większy od Energylandii! Wśród atrakcji najwyższa na świecie wieża swobodnego spadania. Kiedy otwarcie?

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Parki rozrywki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Energylandia w Zatorze ma niebawem zyskać poważną konkurencję. Nowy, jeszcze większy park ma powstać na Mazurach pod Olsztynkiem. Inwestor zapowiada wyjątkową atrakcję: najwyższą na świecie wieżę swobodnego spadania. To jednak nie koniec: na Pomorzu powstać mają aż dwa nowe parki, i to niedaleko od siebie. Sprawdźcie, jakie atrakcje zaoferują i kiedy zostaną otwarte nowe polskie parki rozrywki.

Spis treści

Karuzela w parku rozrywki
Miłośnicy parków rozrywki mają na co czekać. Już niedługo w Polsce mogą powstać przynajmniej trzy nowe parki, w tym jeden na Mazurach, który, wedle deklaracji inwestorów, może być nawet większy niż słynna Energylandia. Szykowana jest nawet rekordowa atrakcja: najwyższa na świecie wieża swobodnego spadania. Jakie jeszcze parki rozrywki mają powstać w Polsce w najbliższych latach? Kiedy zostaną otwarte? Joanna Urbaniec / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Nowy park rozrywki w Polsce powstanie na Mazurach

Wybór parków rozrywki w Polsce nie jest może obecnie zbyt wielki, ale wszystko wskazuje na to, że tego typu atrakcji w najbliższych latach będzie powstawać w naszym kraju coraz więcej. Sukces Energylandii w podkrakowskim Zatorze zachęcił inwestorów, którzy snują ambitne plany nowych parków rozrywki z atrakcjami, jakich nie ma nigdzie indziej.

Nowy parki rozrywki, większy nawet od Energylandii, ma powstać na Mazurach może już w 2024 r. Będzie dziełem przede wszystkim firmy Ptak S.A., prowadzonej przez Antoniego Ptaka i specjalizującej się przede wszystkim w handlu odzieżą. To właśnie Ptak S.A. jest właścicielem hal targowych Warsaw Expo w Nadarzynie i Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, a Antoni Ptak swego czasu chętnie inwestował także w kluby piłkarskie.

Dobra wiadomość dla miłośników parków rozrywki jest taka, że firma Ptak S.A. ma już doświadczenie w budowaniu tego rodzaju atrakcji. Właśnie ten inwestor doprowadził do otworzenia w 2021 r. parku rozrywki Mandoria Miasto Przygód w Rzgowie pod Łodzią, największej tego typu atrakcji pod dachem w całej Europie.

Wiadomo już od jakiegoś czasu, że Ptak S.A. planuje powtórzyć sukces Mandorii, ale na jeszcze większą skalę, na Mazurach. Firma Ptak S.A. kupiła ok. 300 ha ziemi na terenie dawnego PGR-u Łutynówko pod Olsztynkiem, z dostępem do większości linii brzegowej urokliwego jeziora Wenyk. Właśnie tu ma powstać nowy park rozrywki, większy od Energylandii (jej teren liczy 70 ha). Według ustaleń Eska.pl, inwestorem bezpośrednim w Łutynówku będzie firma Village sp. z o.o., właśnie ze Rzgowa.

Łutynówko - mapa:

Rekordowa atrakcja nowego parku rozrywki: najwyższa na świecie wieża swobodnego spadania

- To nie będzie zwykłe, festynowe wesołe miasteczko, ale prawdziwy park rozrywki – zapowiedział już w zeszłym roku Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka, w rozmowie z Gazetą Olsztyńską.

Cały projekt ma zostać zrealizowany z dużym rozmachem. Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy powiatu olsztyńskiego, cytowany przez portal Olsztyn.com.pl, zdradził, że koszt pierwszego etapu budowy nowego mazurskiego parku rozrywki może wynieść ok. 100 mln zł. To kwota podobna do tego, ile Ptak S.A. wyłożył na stworzenie Mandorii (ok. 108 mln zł).

Docelowo cały kompleks ma być większy od Energylandii, ale park będzie powstawał etapami. W pierwszym ma powstać wydzielony kompleks atrakcji, w tym najwyższa na świecie wieża swobodnego spadania.

Czym jest wieża swobodnego spadania? To atrakcja dla osób o mocnych nerwach: specjalna gondola, która po wzniesieniu na określoną wysokość robi to, co wskazuje jej nazwa – nagle spada pionowo w dół, by zatrzymać się bezpiecznie u podstawy wieży. Projektowana w Łutynówku wieża swobodnego spadania ma mieć ok. 150 m wysokości, a więc o dobre 24 m więcej od dotychczasowej rekordzistki, wieży Zumanjaro: Drop of Doom w parku Six Flags Great Adventure w amerykańskim stanie New Jersey.

Zobaczcie na nagraniu, jak działa wieża swobodnego spadania Drop of Doom:

Najwyższa na świecie wieża swobodnego spadania ma przyciągać do Łutynówka ok. 250 tys. turystów rocznie, ale docelowo cały park będzie mógł przyjmować nawet ponad milion gości rocznie.

Nowy park rozrywki nawiąże do dziejów i kultury Warmii i Mazur

O lokalizacji nowego parku rozrywki na Mazurach zadecydować miała przede wszystkim dobra komunikacja z resztą kraju: w pobliżu Łutynówka przebiegają drogi szybkiego ruchu S7 i S51. Sam park ma jednak oddawać hołd pięknej krainie, w której zostanie wzniesiony: tematem przewodnim parku rozrywki będzie kultura, tradycja i historia Warmii i Mazur, a maskotką może zostać Jurand ze Spychowa, jeden z bohaterów powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

Być może wśród atrakcji zobaczymy nawiązania do Prusów, Warmiaków, Mazurów, a nawet dawnych Krzyżaków i bitwy pod Grunwaldem. Ptak S.A. ma doświadczenie w tworzeniu parków rozrywki w oryginalnych aranżacjach: Mandoria pod Łodzią jest stylizowana na renesansowe miasto handlowe.

Zabawa w parku Mandoria
Park rozrywki pod Olsztynkiem na Mazurach nie będzie pierwszym, w który zainwestowała firma Ptak S.A. Ten sam inwestor stworzył Mandorię w Rzgowie pod Łodzią. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Kiedy zostanie otwarty nowy mazurski park rozrywki?

W lipcu 2023 radni Olsztynka przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego, przewidujący zbudowanie parku w Łutynówku. Budowa jeszcze się jednak nie zaczęła - inwestorzy nadal czekają na decyzje w sprawie uwarunkowań środowiskowych. Konsultowane są Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wody.

Pierwsze prace nad budową nowego parku rozrywki mają się rozpocząć w 2024 r. Wiadomo, że w planach jest też zbudowanie odpowiednich dróg, ułatwiających dojazd do parku, a może także specjalnego przystanku PKP. Pierwsza sekcja parku może zostać udostępniona gościom w końcu 2024 lub na początku 2025 r.

Turyści mają na co czekać: dwa nowe parki rozrywki powstaną nad morzem

Nowy park rozrywki na Mazurach to jednak niejedyna nowość, która czeka spragnionych zabawy turystów w najbliższych latach. Firma Ptak S.A. najwyraźniej zasmakowała w budowie parków. Jak donosi Głos Szczeciński, inwestor planuje wznieść kolejny park rozrywki nad morzem, w Mrzeżynie w powiecie gryfickim.

Chociaż to ten w Łutynówku ma być największy w Polsce, a jego wieża swobodnego spadania pobije oficjalny rekord wysokości, to jednak park w Mrzeżynie także będzie imponujący: na kilkudziesięciu hektarach powierzchni ma powstać wiele atrakcji, nawiązujących do kultury Pomorza, a także baza gastronomiczna i noclegowa. Park ma być całoroczny.

Park rozrywki w Mrzeżynie nie powstanie jednak szybko. Władze gminy Trzebiatów nadal prowadzą rozmowy z inwestorem i omawiają projekty, konsultowane jest też studium budowlane, które wymaga zmian. Problemem jest np. usytuowanie parku, który ma graniczyć z terenem objętym programem Natura 2000. Mimo potencjalnych trudności mówi się o tym, że pierwszy sektor nowego parku rozrywki w Mrzeżynie zostanie udostępniony turystom w 2026 r., a w każdym razie w ciągu ok. 2 lat od rozpoczęcia budowy.

To jednak nie koniec niespodzianek. Na Pomorzu może powstać nie jeden, lecz dwa, i to położne niedaleko od siebie parki rozrywki.

Park rozrywki Majaland
W ostatnich latach w Polsce otwarto kilka nowych parków rozrywki. W kwietniu 2022 turyści mogli po raz pierwszy odwiedzić Majaland w Góraszce pod Warszawą. Krystian Dobuszyński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Słynne parki rozrywki w Polsce - jak zmieniały się przez lata? Niesamowita przemiana od gołych pól po rozległe lunaparki

Hossoland w Brojcach: konkurencja dla Mrzeżyna?

Spółka Hosso, zarządzająca centrami handlowymi na Pomorzu Zachodnim, także chce dostać kawałek tortu i skorzystać z rozrastającego się rynku parków rozrywki w Polsce. Już od 2017 r. w Brojcach niedaleko Gryfic powstaje Hossoland, park rozrywki o powierzchni ok. 40 ha.

Planowane jest stworzenie czterech stref rozrywki (Smocza Dolina, Kraina Wikingów, Miasto Syrenki, Królestwo Baltambyra), a wachlarz atrakcji uzupełnią bardziej typowe karuzele, rollercoastery i multimedialne fontanny. Łącznie w całym parku atrakcji ma być ponad 50.

Budowa pierwszych obiektów w Hossolandzie ruszyła we wrześniu 2022 r., ale cały projekt opóźnia się. Otwarcie, planowane pierwotnie na wiosnę 2024 r., zostanie przesunięte, ale inwestor nie podał jeszcze dokładnej nowej daty inauguracji parku.

Wizualizacja atrakcji parku Hossoland
Hossoland też ma być największym parkiem rozrywki w Polsce. Powstaje na Pomorzu - prace trwają od 2017 r. Bogna Skarul/mat. prasowe

Źródła: Gazeta Wyborcza, Gazeta Olsztyńska, Olsztyn.com.pl, Głos Szczeciński, eska.pl, muratorplus.pl

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gryfice.naszemiasto.pl Nasze Miasto